hoved
valg
3
Menu, Poul Eck Sørensen blok:
Forside og nyeste læserbrev m.m.
Kontakt
Kalender
Link parti
Link fredsarbejde
Lokale økologer
Oversigt
Rettigheder i kommunen
Solidariske foreninger
Støt hjælpe-organisationerne
Underskriftsindsamlinger
Vigtige citater fra
nyhederne
Arkiv for læsebreve m.m.

 

Opfordring til at skrive under,
samt dele!

Annulering af ordre på 27 nye kampfly

Folketinget opfordres til at annullere Danmarkshistoriens største våbenhandel med ordren på 27 F-35 kampfly til en anslået samlet pris på mere end 56 mia. kr. i flyenes levetid. Det første fly skal efter planen ankomme næste år.
På baggrund af den opståede force majeure situation og ventende økonomiske krise, forårsaget af den globale Corona pandemi, kan +56 mia. kr. bruges bedre til gavn for den danske befolkning.
Hvad skal vi bruge 27 nye kampfly til? De kan kun bruges til én ting, krig.
Krig er værre end Corona-virus.

Link til underskriftsindsamlingen

Danskerne støtter ikke Inger Støjbjerg

Meld dig ind i Facebokkgruppen for at vise din støtte til dette synspunkt. Klik her


Forbyd autonomoe dræberrobotter

Det må ikke blive let at slå ihjælp. Det vil det blive med autonome dræber robooter og man kan ikke se hvem der står bag.
D. 13/4 - 2018: 26 lande er nu for et forbud mod autonome dræber robotter
Danske politikkere opfordres til at underskrive forbud mod autonome dræber robotter.

Forbyd atomvåben.

Den eneste måde vi kan beskytte os selv mod atomvåben er at forbyde dem.
En atomvinter efter en atomkrig vil udslette menneskeheden.
Demonstration for forbud mod alle atomvåben og mindedag for ofrene for atombomberne over Hiroshima og Nagasaki i Japan.

Sted: Heerups Have Esbjerg ved Hotel Britannia
Tidspunkt: d. 6. august.
Se mere på www.peaceweb.dk

 

 

Forsiden > Kandidater Bliv medlem - Kontakt - Oversigt

Kandidater til byrådsvalget tirsdag d. 21. november 2017:

1. Sarah Nørris, 38 år, Esbjerg V. (Sædding),
radiograf, Esbjerg
Medlem af:
Økonomiudvalget
KL Kommunalpolitisk Topmøde
Kommunekontaktråd Syddanmark
40 12 21 55
sac1@esbjergkommune.dk

2. Sabrina Louise Christiansen, 22 år, Esbjerg (midtby),
HF-studerende, 51 90 68 61
sabrinac@live.dk

3. Thomas Hauger, 73 år, Ribe,
tidl. Generalsekretær for Dansk Amatørteater Samvirke
thomas@hauger.dk

4. Niels Christian Petersen, 65 år, Esbjerg (midtby), pensioneret flymekaniker,
nch.petersen@gmail.com

5. Solvejg Lønne Sørensen, 56 år, Esbjerg,
pædagog,
61solvejg@gmail.com

6. Jacob Meier, 39 år, Esbjerg,
formand 3F Esbjerg,
jacob.meier@3f.dk

7. Ildiko Kovacs, 48 år, Esbjerg N.,
socionom og socialrådgiver,
jag.ildiko@gmail.com

8. Erik Tiedgen, 46 år, Esbjerg Ø.,
svejser,
ertie@esbjergkommune.dk

9. Venus Athena Vangsgaard Fabricius, 20 år, Esbjerg Ø, sociologistuderende,
venusfabricius@gmail.com

10. Frederik Kjeldsen Hertz, 20 år, Esbjerg,
højskoleelev og musiker
frederikkjeldsen97@hotmail.com

11. Lærke Louise Pippin Petersen, 19 år, Esbjerg (midtby), IB-studerende,
laerkeungen@gmail.com

12. Poul Eck Sørensen, 64 år, Esbjerg,
konsulent Vejen og Billund Lærerkreds,
poul@peaceweb.dk

13. Rasmus Guldborg Pedersen 29 år, Esbjerg (midtby), datamatiker,
owrflow@gmail.com

14. Ruth Mikel Jensen, 68 år, Esbjerg (Midtby),
pensioneret lektor,
rutmikeljensen6@gmail.com

15. Lars Mogensen, 40 år, Esbjerg V. (Sædding),
web-udvikler og projektleder,
larsmog@gmail.com

16. Lisbet Skou, 63 år, Esbjerg (Midtby),
industrilaborant,
lisbet@skou.mail.dk

17. Thormod H.S. Jensen, 60 år, Esbjerg,
psykolog,
thormod@esenet.dk

18. John Littau, 64 år, Esbjerg Ø,
tidl. lagermedarbejder,
johnlittau.esbjerg@gmail.com

Ifølge vore vedtægter stiller de op på partiliste,
se websiden om os.

Sidens top

 

Folketingskandidater i Sydjylland

Vedtaget på storkredsmøde den 20. august 2017.

1) Henning Hyllested, MF.
Esbjerg By
Tlf. 33 37 50 10 – henning.hyllested@ft.dk

2) Rasmus Vestergaard Madsen
Kolding Nord
Tlf. 26 59 51 31 – vestergaard186@hotmail.com

3) Sarah Nørris
Sønderborg
Tlf. 40 12 21 55 – sarah@rafus.dk

4) Claus Højsgaard
Tønder
Tlf. 91 15 15 00 - c.hojsgaard@bbsyd.dk

5) Jens Bundgaard Nielsen
Aabenraa
Tlf. 30 91 42 29 – post@jensbundgaardnielsen.dk

6) Maya-Louise Ryom Nielsen
Vejen
Tlf. 28 56 59 39 – mayaryomdk@gmail.com

7) Kirsten Cordtz
Fredericia
Tlf. 61 41 32 88 –cordtzkirsten@gmail.com

8) Arne Callesen
Varde
Tlf. 75 26 45 19 – callesen1@hotmail.dk

9) Sabrina Louise Christiansen
Esbjerg Omegn
Tlf. 51 90 68 61 – sabrinac@live.dk

10) Mathias Christiansen
Haderslev
Tlf. 28 20 34 11 – mathiasdc@hotmail.com

11) Benny Dall
Kolding
Tlf. 27 44 08 44 – republikken2002@yahoo.dk

12) Lasse Egelund
Vejle Nord, Vejle Syd
Tlf. 30 29 75 87 – lasseegelund@gmail.com

 

Sidens top

 

 

Kandidatliste Region Syddanmark tirsdag d. 21. november 2017:

1) Vibeke Syppli Enrum
Svendborg
E-mail: vse@live.dk
Tlf: 20 46 06 03

2) Lars Mogensen
Esbjerg
E-mail: larsmog@gmail.com
Tlf: 28 24 75 01

3) Maya-Louise Ryom Nielsen
Vejen
E-mail: mayaryomdk@gmail.com
Tlf: 28 56 59 39

4) Per Holscher
E-mail: per.holscher@gmail.com
Tlf: 23 96 83 20

5) Birthe Oesterling Andersen
E-mail: birtheoa@gmail.com
Tlf: 29 29 73 78

6) Michael Martin Jensen
E-mail: mmjarkitekt@gmail.com
Tlf: 22 93 81 10

7) Ingelise Hansen
E-mail: ilh16@hansen.mail.dk
Tlf: 21 79 67 58

8) Kirsten Lundgaard
E-mail: kulu@post.tele.dk
Tlf: 30 43 05 83

9) Ebbe Munk
E-mail: mail@ebbemunk.dk
Tlf: 61 70 68 65

10) Morten Pabst Petersen
E-mail: mopet1313@GMAIL.COM
Tlf: 60 47 02 14

11) Sabrina Louise Christiansen
E-mail: sabrinac@live.dk
Tlf: 51 90 68 61

12) Claus Larsen
E-mail: clalar@live.dk
Tlf: 61 15 52 60

13) Jakob Borgensgaard
E-mail: borgensgaard1@gmail.com
Tlf: 21 77 21 21

14) Jutta Lundqvist Nielsen
E-mail: jln52@hotmail.com
Tlf: 31 75 74 44

15) Mads Meiltoft Jørgensen
E-mail: mads.meiltoft@gmail.com
Tlf: 26 99 58 20

16. Steven Johannes Legêne, Hønsehaven, Stenstrup
17. Flemming Leer Jakobsen, Vejle
18. Jette Borch, Aabenraa
19. Godette Walmod, Odense
20. Lars Bennedbæk, Nyborg
21. Lisbeth Piezsak, Svendborg
22. Bent Yde, Esbjerg
23. Brian Gormsen, Aabenraa
24. Mads Walmod, Odense
25. Benny Pieszak, Nyborg
26. Reza Javid, Odense
27. Arne Lindberg Callesen, Varde
28. Johanna-Maria Precht, Sønderborg
29. Lars Nielsen, Fanø
30. Mie Jensen Bogense
31. Ulf V. Olsen, Odense
32. Lene Syppli Nielsen, Aabenraa
33. Kirsten Cordtz, Fredericia
34. Lasse Egelund, Vejle

Opstillet på partiliste

 

Poul Eck Sørensens blok

Kontakt:

 

Poul Eck Sørensen
61 67 82 49
poul@peaceweb.dk

 

 

Sidens top

 

The Art of Tolerance – An idea on its tour around the world!

"We have to get to know each other better ...
... it makes us understand one another better,
trust each other more, and live together more peacefully."

link til siden

 

bjorn

 

 

Krystalnat fakkeltog 2017

 

knat

 

 

Sidens top

Oversigt:

 

Forside og nye indlæg

 

Kontakt (venstre spalte)

 

Link parti

 

Fredslink

 

Lokale økologer

 

Oversigt

(denne spalte)

 

Rettigheder i kommunen

 

Vigtige klip fra nyheder

> 3. Vedenskrig - Hvordan undgår vi den?

> 30 timers arbejdsuge.

> 30'erne - er de på vej tilbage?

> Banker

> CETA og TTIP

> EU

> Fagforeninger

> Fatigdom

> Flygtninge

> Kurdere

>> Lande

>> Syrien

>> USA

> Love

> Miljø

> Nyliberalisme

> Offentlig ansat

>> Partier

>> Dansk Folkeparti

>> Socialdemokraterne

> Populisme

> Racisme

> Sikkerhedspolitikl

> World Social Forum

Sidens top

 

hoved